PO–PÁ: 6:00–22:00 | SO–NE: 7:00–22:00

5 chyb při dřepování a jak je můžete napravit?

14.04. 2021

Ať už doma nebo v tělocvičně, dřep je jedním z nejlepších cviků, které můžete dělat – tedy pokud ho děláte správně. My z Clever fitu vám ukážeme ty nejčastější chyby při dřepování i jejich řešení.

Klasické dřepy jsou jedny z nejlepších cviků na dolní končetiny. Pokud však nevíte, jak je správně provádět, tak se spíše zraníte, než abyste si pomohli.

 

Chybování při dřepu: Ramena a záda nejsou dostatečně zpevněná

Bez správného napětí v ramenou a zádových svalech se celá vaše poloha zhroutí; záda se nahrbí, ztratíte kontrolu a kromě toho, že budete moci zvedat menší váhu, se zvyšuje riziko zranění.

Řešení: Stáhněte lopatky dozadu a držte je u sebe. Tato jednoduchá změna vám zpevní střed těla se zády a zabrání tomu, aby se vaše tělo příliš uvolnilo. Ve výsledku budete stabilnější a můžete použít více síly.

 

Kolena se vytáčí dovnitř

Vytočená kolena jsou známkou toho, že vašim vnějším stehnům chybí síla. Tímto způsobem přispíváte k dalšímu oslabení svalové rovnováhy.

Řešení: Rovnoměrně rozmístěte váhu na chodidlech. Když při dřepu jdete dolů a zpět, je důležité tlačit kolena ven. Měli byste se také ujistit, že snižujete váhu. Vytáčení kolen je často způsobené příliš velkou váhou. Nejprve byste tedy měli pracovat na své formě a případně do tréninku zahrnout další cvičení, abyste mohli pracovat na stehenních svalech.

 

Chyby v podřepu: Nedřepujete dostatečně hluboko

Existuje mylná představa, že dřep pod hranicí paralelu je špatný pro vaše kolena. Toto tvrzení je ale chybné. Pokud nemáte problémy s koleny, je hluboký dřep zcela zdravý a může vám dokonce kolena posílit. Hluboké dřepy také více zatěžují části hýždí, které vám při vysokém dřepu vůbec nezaberou.

Řešení: Dostaňte se za pomoci dobré techniky co nejhlouběji to pro vás bezbolestně půjde. Ideální hloubka se bude u každého lišit. Celkově byste ale měli jít dolů, dokud vaše stehna nebudou těsně pod úhlem 90 stupňů. Pokud vám tělo dovolí jít hlouběji, můžete.

 

Chyby v podřepu: Kolena vyčnívají za prsty

Čím dále kolena vyčnívají za prsty, tím více zatěžujete kolenní klouby. V kombinaci s těžkými váhami to vede ke zranění.

Řešení: Snažte se držet kolena a prsty v jedné linii. I když je naprosto v pořádku, když vám kolena vyčnívají před prsty, cílem by stále mělo být dostat je za prsty. Správný tvar zajišťuje, že kolenní kloub není tolik namáhán, a v důsledku toho je sníženo riziko zranění.